+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Kredyt Mieszkanie dla Młodych - jakie warunki i zasady kredytu

Rybacki
    Rybacki jest nieaktywny
    Junior Member
    Mieszka w
    Warszawa

Kredyt Mieszkanie dla Młodych - jakie warunki i zasady kredytu

Czy ktos już wie i mógłby coś powiedzieć o ogólnych warunkach i zasadach tego tak długo oczekiwanego kredytu dla młodych?
    Jesli tak to bardzo proszę o info - muszę kupić szybko mieszkanie i chcę skorzystać z tyvh dopłat.

Masalak
    Masalak jest nieaktywny
    Junior Member Awatar Masalak
    Mieszka w
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Rybacki Zobacz posta
    Czy ktos już wie i mógłby coś powiedzieć o ogólnych warunkach i zasadach tego tak długo oczekiwanego kredytu dla młodych?
    Jesli tak to bardzo proszę o info - muszę kupić szybko mieszkanie i chcę skorzystać z tyvh dopłat.
    No jak sama nazwa mówi to kredyt z dopłatą dla młodych małżeństw chociaż słyszałem, że dla singli także ma wejść osobna opcja tego kredytu.
    Mieszkania tylko i wyłącznie od developera...

Myszak
    Myszak jest nieaktywny
    Junior Member
    Mieszka w
    Wrocław

Tylko i wyłącznie rynek pierwotny mieszkań - z rynku wtórnego mieszkania nie liczą się do tego kredytu i wielka szkoda bo tutaj jest o wiele więcej ciekawych ofert takich mieszkań.

Manioska
    Manioska jest nieaktywny
    Junior Member
    Ja sporo na ten temat znalazłam na tym forum: Gdzie kalkulator kredytu mieszkanie dla młodych • Kredyty hipoteczne • Forum Banki-Opinie.info tam się częściej udzielam i przeglądam tematy w sprawie tego kredytu mieszkanie dla młodych więc na pewno przydadzą wam się tamte informacje.

Admin
    Admin jest nieaktywny
    Administrator

Warunki kredytu Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych, bardzo często określany skrótowo jako po prostu MdM (nie mylić z pewnym programem telewizyjnym), jest następcą popularnej Rodziny na Swoim, w ramach której nie są już przyjmowane nowe wnioski. Jak można wywnioskować z samej nazwy programu, jego podstawowym założeniem jest umożliwienie młodym ludziom usamodzielnienia się, przynajmniej pod względem miejsca zamieszkania. Jest to program o dość ograniczonym spektrum i umiarkowanym poziomie dofinansowania, ale na pewno dla wielu ludzi będzie stanowił bardzo istotny element startu w dorosłe życie, czego dowiedziemy poniżej.

Zacząć trzeba od uprawnionych do korzystania z programu osób. Są to przede wszystkim osoby młode, ale młodość jest tutaj bardzo szeroko definiowana. Młodą osobą jest każdy Polak i każda Polka rezydujący w Polsce, którzy w momencie rozpoczęcia ubiegania się o pieniądze z programu nie ukończyli jeszcze trzydziestego piątego roku życia. Mieszkanie dla Młodych przeznaczone jest teoretycznie dla osób pojedynczych, lecz oczywiste jest, że bardzo duża część wniosków będzie pochodziła od rodzin. Jeśli w małżeństwie przynajmniej jedna osoba spełnia wymóg wieku, całe małżeństwo jest do niego kwalifikowane.

Rodzina na Swoim oparta była o system dopłat do kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup nieruchomości. Nie inaczej jest tym razem, chociaż zmienił się mechanizm dopłaty. Uczestnicy programu Rodzina na Swoim otrzymywali dopłaty do każdej raty (rząd spłacał część odsetek) do określonej łącznej sumy, a Mieszkanie dla Młodych oznacza dopłatę do wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zaciągany kredyt hipoteczny musi mieć co najmniej piętnastoletni okres spłaty, suma kredytu musi pokrywać więcej niż połowę wartości mieszkania lub domu. Spowodowane jest to zmianą mechanizmu działania banków na polu hipotecznej akcji kredytowej. Nie ma już dzisiaj bowiem możliwości zaciągania kredytów na 100% wartości nieruchomości i trzeba dysponować coraz większym wkładem własnym, co jest nieosiągalne dla bardzo wielu osób, które potem są mimo to w stanie spłacać miesięczne raty.

Sporym ograniczeniem zawartym w programie jest to, że można w jego ramach kupować tylko i wyłącznie nieruchomości na rynku pierwotnym. Mogą to być domy i mieszkania do maksymalnej wielkości określonej przez odpowiednie rozporządzenie, przy czym dopłaty przysługują tylko dla wskazanego maksymalnego metrażu mieszkania i domu, jeśli wybrana nieruchomość ustaloną w rozporządzeniu wartość przekracza. W pewnym stopniu dyskryminowane są tutaj osoby, które decydują się na budowę własnego domu metodą gospodarczą, czyli po prostu samodzielnie pełniący rolę inwestora i wykonawcy budowy. Nie mogą one liczyć na uzyskanie pieniędzy od razu, ale nie muszą też zaciągać kredytu, by uzyskać pieniądze. Dopłata w ich wypadku realizowana jest poprzez zwrot podatku VAT ukrytego w koszcie materiałów budowlanych, a właściwie poprzez zwrot jego części do określonej maksymalnej sumy. Możliwe jest to dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że swoje pieniądze zobaczą później.

Trzeba mieć na uwadze oczywiście także zastrzeżenie, które znamy już z programu Rodzina na Swoim. Programy pomocowe rządu przeznaczone są nie dla wszystkich osób kupujących nieruchomości, ale dla osób wymagających wsparcia w czasie inwestycji. Jest to bardzo istotne, ponieważ powoduje fakt wprowadzenia limitów cenowych, jakie można ponieść na dom bądź mieszkanie. Są one ustalane osobno dla różnych obszarów i ogłaszane są w specjalnym rozporządzeniu właściwego dla programu Mieszkanie dla Młodych ministra rządu polskiego. Stawki te, jak zresztą wszystkie inne wartości liczbowe definiujące program, mogą ulec zmianie i trzeba im się na bieżąco przyglądać.

Ostatnim z najistotniejszych elementów programu Mieszkanie dla Młodych jest fakt, że nie każdy może liczyć na takie same finansowanie ze środków rządowych. Na 10% wartości mieszkania mogą liczyć wszystkie osoby, które na podstawie powyższych warunków mogą ubiegać się o członkostwo w programie. Ne ma tutaj znaczenia, czy są to osoby samotne, czy pozostające w związku małżeńskim. Wyraźna różnica pojawia się w chwili, kiedy rodzina rozszerza się o dziecko, albo o wsparcie stara się osoba samotnie wychowująca dziecko. Maksymalna kwota dopłaty wzrasta wtedy o połowę. Do 20% wartości nieruchomości można uzyskać wtedy, kiedy rodzina składa się z przynajmniej trójki dzieci. Należy tu podkreślić, że jeśli ktoś skorzystał z dopłaty na poziomie 15% wartości nieruchomości, a w ciągu 5 lat od wzięcia kredytu w rodzinie pojawiło się trzecie dziecko, istnieje możliwość zmiany kwalifikacji beneficjenta i uzyskania dodatkowych 5% wartości nieruchomości w formie wcześniejszej spłaty części kapitału kredytu.

Więcej o programie można sie dowiedzieć na:
    Program "Mieszkanie dla młodych" | Rodzina.gov.pl
    Mieszkanie dla Młodych - Poradnik Forum-Kredytowe.pl
    BGK - Mieszkanie dla Młodych - Informacje o programie MdM
    Mieszkanie dla Młodych - Forum | Hipoteczny-Kredyt.info

Świstak
    Świstak jest nieaktywny
    Junior Member
    No w końcu konkretny wpis wyjaśniający wszelkie wątpliwości - nie wiem jak Wy ale ja mam już odpowiedzi na wszystkie moej pytania Dzięki ! Jutro składam wniosek trzymajcie kciuki

Calineczka
    Calineczka jest nieaktywny
    Junior Member
    Jednego nie rozumiem. Jeżeli miałam kiedyś mieszkanie przepisane przez moją babcię i je sprzedałam 8 lat temu to teraz nie mogę skorzystać z tego programu ? To chyba jakaś pomyłka, bo wszystkie warunki spełniłam za wyjątkiem tej jednej.

Anka8989
    Anka8989 jest nieaktywny
    Junior Member
    Już możesz ubiegać się o kredyt w banku, wystarczy żebyś wybrał sobie ofertę najodpowiedniejszą dla siebie. Ja składałem wniosek w banku PKO BP.

Suzanna
    Suzanna jest nieaktywny
    Junior Member
    Ile w końcu mamy tych banków dostępnych, które na 100% biorą udział w programie MDM 2014? Ciągle zdania nadal są podzielone, niby już warunki tego programu są wszystkim znane ale ciągle jakieś luki

Wanda89
    Wanda89 jest nieaktywny
    Junior Member
    Myślę, że tutaj znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania, także te dotyczące limitów cen mieszkańhttps://www.mir.gov.pl/BUDOWNICTWO/M...ony/start.aspx

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni