+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Usunięcie wpisu w BIK przez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych

bik
    Gość

Usunięcie wpisu w BIK przez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych

Witam.

Zgodnie z art. 105a prawa bankowego bank ma prawo przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą.
    Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.
    Trzeba pamiętać, że jest sytuacja, która umożliwia bankom przetwarzanie danych bez zgody, a mianowicie gdy osoba zobowiązana „nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank” Jeśli ta sytuacja nie miała miejsca, to wg mnie jest oczywiste, że zgodę można odwołać w każdym czasie, tzn. nawet w trakcie spłacania kredytu, a już na pewno po spłacie. Moim zdaniem można więc śmiało, najlepiej po całkowitej spłacie kredytu, pisać pismo z cofnięciem zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania.

Wówczas dane pozostają w BIK jeszcze przez 12 lat, ale są one już niedostępne dla banków i przetwarzane tylko przez BIK dla celów statystycznych. Pisemko może wyglądać tak: Niniejszym pismem cofam zgodę, wyrażoną w dniu ……………….. r. na przetwarzanie moich danych po wygaśnięciu zobowiązania wobec banku w sprawie kredytu, przyznanego na podstawie umowy nr …………….., zawartej z bankiem w dniu ………………. r., a zakończonej dnia ………………. r. całkowitą spłatą zobowiązania (dane z wyciągu z BIK). W związku z powyższym, w oparciu art. 105a ust. 2 Ustawy o prawie bankowym z dnia 16 czerwca 2005 roku (Dz.U.2002.72.665) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu przetwarzanych informacji dotyczących osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów oraz trybu usuwania tych informacji, proszę o przesłanie stosownego komunikatu do Biura Informacji Kredytowej w powyższej sprawie, w celu zaprzestania udostępniania danych w celach określonych w art. 105a ust. 1. Jednocześnie informuję, iż w mojej sprawie nie zaistniała okoliczność wskazana w art. 105a ust. 3 cyt. ustawy. Ponadto proszę o pisemne udzielenie informacji o podjętych czynnościach na adres wskazany w nagłówku niniejszego pisma. Pismo najlepiej wysłać do Kierownika działu kredytów oraz do wiadomości do jakiegoś Dyrektora. Oczywiście listem poleconym, a najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Ewentualnie zanieść osobiście i żądać potwierdzenia wpływu, ale słyszałam, ze niechętnie potwierdzają. Takie są prawa klienta wynikające z ustawy, ale trzeba mieć jednak świadomość, że banki czują się bezkarne i nagminnie łamią prawo, o czym zresztą głośno w mediach, więc nie ma 100% pewności, czy i w tym przypadku nie zlekceważą sprawy. Na szczęście PKO jest chyba jeszcze w miarę porządnym bankiem. Ale jeśli więc nie będzie odpowiedzi przez jakieś dwa miesiące, to trzeba by chyba wyciągnąć świeży BIK, sprawdzić czy są zmiany i ew. skontaktować się z bankiem. No i upierać się zacięcie, że masz prawo do wycofania zgody. Najlepiej z wydrukiem ustawy w ręce. Życzę powodzenia!

onek
    Gość
    Wedlug nowelizacji ustawy, jesli opoznienia w splacie zobowiazania przekraczaly 60 dni, bank ma prawo do przetwarzania danych do 5 lat, nawet bez zgody kredytobiorcy.
    Moze to zrobic w terminie 30 dni od momentu poinformowania kredytobiorcy o takim zamiarze.

Mozna probowac pisac wnioski do banku zarowno z prosba o wykreslenie z bazy jak i o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych, ale zadnych gwarancji, ze pisma przyniosa skutek nie ma.

paweł
    Gość
    Witam,

Nie byłoby problemu z ratą ok 2000 zł Nie wiem czy problemem nie byłoby to że miałem opóźnienia w spłatach i w BIK to jest odnotowane bo ostatnio w Allianz Banku składałem papiery na kredyt 90.000 z ratą ok 1800 zł to mi odmówili z powodu właśnie opóźnień jakie miałem Nie wiem jak u państwa, ale jestem zainteresowany

Jestem osobą niesłyszącą i rozmawiać przez telefon nie mogę. Jak co, interesowała by mnie kwota ciut mniejsza bo ok 70-80 tyś Proszę o info na maila
    góry dziękuję i pozdrawiam Paweł opóźnienia miałem z przyczyn ode mnie niezależnych - pracę mam stabilną ale ostatnio choroba mamy od jesieni 2009 powodowała że płynności nie było...

Niezarejestrowany
    Gość

Czyszczenie bik

Czyszczenie bik to spłata zadłużenia. Co i rusz słyszę w tv czy czytam w gazecie o takich firmach co oszukują, biorą np. 500 zł za to, że mówią ile i gdzie trzeba spłacić i to ma być czyszczenie bik! mKredyty są od tego aby je spłacać

Oscar
    Oscar jest nieaktywny
    Junior Member
    Mieszka w
    Wrocław
    Mnie pomogli w Kasiasto.pl - tam dostałem informacje jak usunąć wpis w bik i dzięki nim dostałem pożyczkę w Banku.
    Wszystko trwało 2 tygodnie.
    KASIASTO.PL - pożyczki do 20 000 złotych bez BIK - SPRAWDŹ TERAZ

+ Odpowiedz w tym wątku